Szarfa pogrzebowa – co na niej napisać?
Napisy na szarfach pogrzebowych najczęściej mają formę sentencji, cytatów lub są to po prostu szczere słowa od bliskich osób. Rodzina i bliscy zmarłego często zastanawiają się, co warto umieścić na szarfach żałobnych, aby godnie pożegnać osobę, która odeszła już do innego świata. W tym artykule przedstawiamy kilka istotnych informacji o szarfach pogrzebowych. Podpowiadamy też, co warto napisać na szarfie, aby elegancko pożegnać zmarłego.
Jaki napis na szarfie żałobnej? Kilka sprawdzonych sentencji
Szarfa pogrzebowa, zwana również wstęgą żałobną, jest zwykle mocowana na kwiecie lub wiązance pogrzebowej. Służy do wyrażenia szacunku i hołdu zmarłemu oraz złożenia kondolencji rodzinie. Na szarfie można umieścić różne napisy, w zależności od indywidualnych upodobań. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji sentencji i zdań, które warto umieścić na szarfie pogrzebowej:
- Imię i nazwisko zmarłego – to najprostszy sposób wyrażenia szacunku i pamięci o zmarłym. Z takiej formy oznakowania szarfy odchodzi większość rodzin na rzecz sentencji i cytatów.
- „W wiecznej pamięci naszych serc.” lub „Wspomnienie pozostanie na zawsze.” – te sentencje odnoszą się do wiecznego zapamiętania zmarłego i wyrażają hołd w jego kierunku. Na takie napisy może zdecydować się najbliższa rodzina lub znajomi.
- „Składamy kondolencje.” lub „Z głębokim żalem.” – z takich napisów na szafach żałobnych mogą skorzystać pracodawcy, dalsi znajomi oraz osoby, które chcą wesprzeć rodzinę zmarłego w dniu jego ostatniego pożegnania.
- „Niech spoczywa w pokoju.” lub „Spoczywaj w pokoju.” – to prawdopodobnie standardowe napisy, które są najczęściej spotykane na szafach. Jeśli nie masz pomysłu na to, co umieścić na żałobnej szarfie, powyższe sentencje będą zawsze dobrym wyborem. To wyraz szacunku i jednocześnie dobra forma pożegnania zmarłej osoby.
- „Zawsze będziesz w naszych sercach.” lub „Nigdy cię nie zapomnimy.” – takie oznaczenia szarf pogrzebowych są zarezerwowane dla najbliższych osób, rodziców zmarłego lub dzieci. Wyrażają przywiązanie do zmarłej osoby i jednocześnie wskazują na fakt, że zmarły zostanie zapamiętany na zawsze.
Wybór napisu na szarfie pogrzebowej zależy od indywidualnych preferencji i relacji pomiędzy zmarłym i jego rodziną. Warto pamiętać, że szarfa jest ważnym elementem ceremonii pogrzebowej. Powinna być traktowana z szacunkiem i godnością.
Szarfy pogrzebowe – z jakich materiałów są wykonywane? Jaką kolorystykę wybrać?
Jeśli chodzi o szarfy żałobne, warto wiedzieć, że takie ozdoby wieńców, trumien i wiązanek pogrzebowych mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane szarfy żałobne to:
- Szarfy jedwabne – to prawdopodobnie najpopularniejszy materiał wykonania szarf żałobnych. Wyróżnia się delikatnością, miękkością, a dodatkowo dodaje elegancki każdej wiązance lub trumnie. Warto dodać, że takie szarfy wymagają raczej delikatnego traktowania.
- Szarfy satynowe – taki rodzaj szarf żałobnych pięknie mieni się w słońcu oraz charakteryzuje się gładkością materiału. To wytrzymałe odmiany szarf, które są w stanie przetrwać nawet w ciężkich warunkach pogodowych.
- Szarfy bawełniane – modele bawełniane są odporne na zerwania i jednocześnie zachowują swoją miękkość. Z użyciem bawełny można stworzyć minimalistyczne, stosunkowo tanie i eleganckie szarfy pogrzebowe.
- Szarfy z organzy – to przezroczysty materiał, który może posłużyć do przyozdobienia trumny, wieńców lub wiązanek pogrzebowych. Rzadko wykorzystuje się go jako typową szarfę, chociażby ze względu na problem z wykonaniem nadruku bezpośrednio na materiale.
Kolorystyka szarf pogrzebowych zwykle jest utrzymana zazwyczaj w stonowanych kolorach: czarny, szary, biały lub fioletowy. Kolor biały może symbolizować niewinność lub nadzieję na wieczny spokój, podczas gdy czarny jest tradycyjnym kolorem żałoby i symbolizuje smutek oraz stratę.
Oczywiście wybór kolorystyki leży wyłącznie po stronie rodziny zmarłego. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zdecydować się na szarfy pogrzebowe w kolorze pudrowego różu, żółtego, a nawet czerwonego. Wszystko zależy od preferencji rodziny, typu uroczystości pogrzebowej oraz pory roku.
Podział szarfy pogrzebowej – co warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o szarfy pogrzebowe, warto dodać, że materiał dzieli się na dwie części. Pierwszy fragment to sentencja z nawiązaniem do osoby zmarłej, natomiast druga to odniesienie do uczuć wobec bliskiego, którego nie ma już wśród nas. Oczywiście odejście od tej zasady jest możliwe i na szarfie można umieścić wyłącznie cytat lub po prostu krótkie zdanie upamiętniające zmarłego. Najważniejsze jest to, aby wskazać na szarfie, kim był dla nas zmarły. Na osobiste sentencje decydują się najczęściej rodziny zmarłych osób.
Aby zamówić piękne szarfy pogrzebowe, warto skontaktować się z zakładem funeralnym w Warszawie. Pracownicy firmy zajmą się organizacją pochówku, zaproponują dodatkowe usługi florystyczne, a także stworzą piękne szarfy, które przyozdobią miejsce pochówku, wieńce, a nawet wybraną trumnę.