Kondolencje SMS – co to takiego?
Rozsyłanie kondolencji SMS to w dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych form łączenia się w bólu z rodziną i bliskimi zmarłych osób. Często zdarza się, że obecność na ceremonii pogrzebowej jest po prostu niemożliwa, np. ze względu na stałe miejsce zamieszkania poza granicami kraju. W takiej sytuacji warto wysłać rodzinie zmarłego kondolencje SMS.
Czy kondolencje SMS to dobry pomysł?
Śmierć rodziny lub bliskich znajomych najczęściej powoduje, że w sercach wielu osób pojawia się smutek, żal i rozczarowanie. To niestety naturalne emocje, które najczęściej towarzyszą najbliższym osoby zmarłej. Kondolencje wysyłane SMS-em do takich osób to dobra forma okazania współczucia i wsparcia.
Zanim wyślesz kondolencje SMS, koniecznie dowiedz się, w jaki sposób poprawnie je napisać. Musisz zadbać o to, aby wyrazić jednocześnie żal i szacunek do osób, które zostały dotknięte żałobą. Kondolencje SMS-owe to dość nowoczesny sposób łączenia się w bólu z rodziną zmarłego. Wysłanie takiej wiadomości wcale nie musi oznaczać braku szacunku – pod warunkiem że zadbasz o odpowiednią formę przekazywania kondolencji w ten sposób.
Jak długa powinna być wiadomość SMS z kondolencjami?
Ustalenie z góry narzuconej długości kondolencji SMS jest praktycznie niemożliwe. Choć w sieci jest wiele gotowych wzorów kondolencji do rozsyłania – nie warto z nich korzystać. To może zostać odebrane jako przejaw braku szacunku, szczególnie ze względu na to, że kondolencje z generatorów brzmią po prostu sztucznie.
Lepiej napisz kilka słów od siebie prosto z serca. Możesz napisać, że bardzo Ci przykro, a nawet zaoferować swoją pomoc w trakcie organizacji pogrzebu. To dobry sposób, aby połączyć się zdalnie z w bólu z bliskimi zmarłego i jednocześnie wesprzeć ich mentalnie. Kondolencje SMS nie powinny być jednak nadmiernie długie. Pisz zwięźle, empatycznie i z szacunkiem. To podstawa, aby nikogo nie urazić i złożyć kondolencję w nowoczesnej formie SMS.
Kondolencje SMS – wypada je składać czy nie?
Kondolencje SMS warto składać przede wszystkim bliskim zmarłej osoby. Może to być rodzina i przyjaciele. Z takiej formy wyrażania szacunku i pojednania warto skorzystać wtedy, kiedy nie masz możliwości złożyć kondolencji osobiście. Na taką formę przekazu warto też zdecydować się wtedy, kiedy rozmowa telefoniczna lub kondolencje składane w trakcie ceremonii pogrzebowej są dla Ciebie zbyt trudnym przeżyciem.
Pisząc kondolencję SMS, wystarczy zadbać o elegancką formę przekazywania słów. To wystarczy, aby osoby pogrążone w żałobie poczuły wsparcie innych osób i mogły w wolnej chwili podziękować za przesłane kondolencje SMS.
Jak napisać SMS z kondolencjami? Praktyczne wskazówki
Pisanie kondolencji SMS-owych nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zmienia się tylko forma pisania wiadomości na nieco bardziej formalną. Takie kondolencje możesz zacząć od słów:
- Bardzo mi przykro…
- Składam najszczersze kondolencje…
- Przesyłam słowa otuchy…
- Pamiętajcie, że możecie na mnie liczyć…
- Z ubolewaniem dowiedziałem się o śmierci…
- Ciężko mi zebrać słowa, ale bardzo mi przykro z powodu śmierci…
W ten sposób można wyrazić prawdziwy szacunek w kierunku rodziny zmarłej osoby. Jeśli ubierzesz kondolencje SMS w piękne słowa, na pewno nikt nie poczuje się urażony. Pamiętaj o jednej, bardzo ważnej zasadzie! Jeśli rodzina zmarłego to osoby starsze, które nie korzystają z dobrodziejstw nowoczesnych technologii – w tym przypadku lepiej złożyć kondolencje osobiście. Te SMS-owe mogą zostać odebrane negatywnie.